Odunpazarı Modern Müze Üzerine

Son zamanlarda Türkiye’de modern mimari alanında atılan en önemli adımlardan biri olan, Eskişehir’de bulunan Odunpazarı Modern Müzesi, tüm dünyada adını duyurmuş olan Japon mimar Kengo Kuma’nın tasarımıdır.

“Odun, kentin mirasında önemli bir yere sahip.” diyor Kengo Kuma & Associates ortaklarından, projenin lideri Yuki Ikeguchi ve ekliyor, “Yapının bu bölgenin tarihine ve hafızasına dair bir söz söylemesi bizim için bu tasarımda her zaman merkezdeki düşünce oldu. Etrafına konfor katan ve sıcak bir atmosfer yaratan bir materyal olan ahşapla inşa etmek, ekibimizin her zaman ilgilendiği bir konuydu.” Odunpazarı bölgesinin de ahşabı merkezine alan tasarım yaklaşımına sahip ekibin tarihiyle ilgisini çeken bir yer olduğunu söylemek yanlış olmaz. İşte bu yüzden Odunpazarı Müzesi’nde ahşabın modern olarak kullanılması, bölgenin tarihi dokusunu gölgelememiş, aksine bölgenin tarihselliği ile bir uyum yakalamıştır.


Yapıda farklı ölçeklerde büyük dikdörtgen kutuların istiflenmesi, yapının bulunduğu bölgedeki evlerin ölçeğine göre kolay okunabilmesi amacıyla oluşturulur. Ayrıca sergi alanlarıyla birlikte restoran, kafe, müze ve farklı etkinlik alanlarını da bünyesinde barındırması ziyaretçilerin farklı mimari deneyimler yaşamasına zemin hazırlamıştır.

Müzede Türk ve yabancı sanatçıların eserlerinin birlikte sergilenmesi ise, ziyaretçilerinin gezi sırasında farklı sanat eserlerinin birbiriyle uyumunun sağladığı bütünlüğü kolayca deneyimleyebilmelerini sağlamıştır. Tabloların, soyut ya da somut bir düşünceye bağlı olarak yaratılan heykellerin, ayrıca özellikle müzenin alt kısmında bulunan ve ağırlıklı olarak renk bütünlüğü barındıran bilgisayar ortamında oluşturulan eserlerin konumlandırılması, müzede kullanılan ışık sistemiyle uyumludur. Örnek verecek olursak, tabloların sergilendiği üst ve alt kısımlarında; üst kısımda müzenin doğal ışığı kullanması, alt kısımda ise daha çok yapay ışık kullanılması tablolarda kullanılan renklerin, işlenen kompozisyonları vurgulanmasını sağlamaktadır.

Müzeden çıktığınızda ise, yapının tam karşısında bulunan, sıcak ve samimi bir mekân olan OMM IN ise ziyaretçileri büyüleyici bir tasarıma sahip. Yine aynı şekilde, ahşabın ağırlıklı olarak kullanıldığı bu mekânın üst kısmı ziyaretçiler için konaklama alanı iken, alt kısmında karşılıklı olarak restoran ve butik bir kafe bulunmaktadır. Ahşabın rahatsız etmeyen kokusu ile beraber, kahvenizi yudumlayabileceğiniz ya da yemek yiyebileceğiniz bu alanda, karşınızda tüm heybetiyle duran Odunpazarı Modern Müzesi, Türkiye ve dünya çapındaki ziyaretçilerin son zamanlarda uğrak noktası haline gelmiştir.

YAZI Bensu Acarakçay / TEDÜ
bensu.acarakcay@tedu.edu.tr

GÖRSEL Aybüke Öztürk / TEDÜ
aybuke.ozturk@tedu.edu.tr

0