KENDİ EVİNİ KENDİN YAP

Amerikalı mimar ve tasarımcı Ken Isaacs, modern yaşamın mekânsal ve çevresel zorluklarına radikal çözümler arayan tasarımlarıyla zamanının geleneksel tasarım anlayışlarına yaratıcı bir karşıt görüş sunar. Tüketim kültürü üzerine kurulu Amerikan rüyasının tersine, Isaacs’in düşük maliyetli ve kolay yapılabilen yaş  ‘living structures’ 1940’ların sonlarına doğru büyük yankı uyandırır.

 

Yaşam yapıları, Isaacs’in beş parasız bir tasarım öğrencisiyken oluşturduğu inç ölçüsünü temel alan modüler sistemine dayanır. Isaacs, matris veya toplam çevre konsepti üzerine kurulu olan bu tasarımlarını, üç boyutlu bir ızgara kullanarak oluşturur; göçebe ve sürdürülebilir mimari konutlar da dahil olmak üzere mobilya ve evin birden fazla işlevini birleştiren bu tasarımlarını yalnızca kendisi uygulamakla kalmaz, çevresindekilerle de paylaşır. ‘Kendin yap’ diliyle yazdığı el kitaplarında malzeme seçiminden parça birleştirme tekniklerine kadar adım adım bu tasarımların nasıl yeniden üretilebileceğini anlatır. ‘How to Build Your Own Living Structures’ kitabında Isaacs, modüler sisteminden türeyen çeşitli deneysel iç mekânlar, depolama üniteleri ve kendi başınıza kurabileceğiniz düşük maliyetli, doğaya zarar vermeyen ‘mikro evler’ için samimi bir kılavuz sunar. Birbirine istiflenmiş düzgün dörtyüzlülerden oluşan bu evler, değişik birleşme şekillerine olanak sağlayarak yaşam alanlarının yaratıcı biçimlerde bölüştürülebilmesi fikrine dayanarak bir araya gelirler.

 

Isaacs, kitabında tüm bunlara ek olarak tüketim ve ihtiyaç kavramları üzerine fikir yorup tasarımı ve dolayısıyla yaşamı, bütünüyle ele almanın bir aracı olarak kullanır. Sonuç olarak da basit, işlevsel, doğal çevre üzerinde düşük bir etkisi olan, kolayca yapılıp bozulabilen, kişiselleştirilebilir yaşam alanlarını açık tasarımlar olarak insanlara sunup daha esnek ve ölçeklenebilir bir yapılı çevre sağlayabilecek, iş birliğine dayalı bir bulmaca başlatır.

 

YAZI Behice Özer
behice.ozer@tedu.edu.tr

KOLAJ Begüm Balaban
begum.balaban@tedu.edu.tr

0