Gerçek Salt

İstanbul’da kurulmuş bir kültür kurumu olan Salt, sergilerin düzenlendiği, söyleşilerin ve konferansların yapıldığı, filmlerin gösterildiği, performans ve atölye çalışmaların yer aldığı çeşitli kamu programlarına ev sahipliği yapar. Salt’ a müze demek de mümkündür; çünkü çeşitli koleksiyon ve arşivlerin bulunduğu bu kurum, sanatı/sanatçıyı destekler, araştırmacıları/araştırmacı projeleri teşvik eder ve ortaya çıkan çalışmaları göğsünü gere gere bütün dünyaya sunar.

İstanbul’da, İstiklal Caddesinde bulunan Salt Beyoğlu, eski bir yapının içinde katlarda farklılaşan sergi alanlarından oluşur. En üst katında ise donanımlı bir kitapevi ve yanında keyifli, sıcacık bir kış bahçesi bulunur. Salt Galata ise Bankalar Caddesi üstünde görkemli bir yapıya sahiptir. Ferah bir kütüphanesi ve rahat çalışma alanları bulundururken bir yandan da Osmanlı Bankası Müzesi’ni bünyesinde bulundurur.
Kentimizde bulunan Salt, tarihsel ve mimari şölenin bulunduğu “Eski Ankara”nın, nam-ı diğer Ulus’un göbeğinde bulunur. Cumhuriyet mimarisini yansıtan binaların arasında bulunan Salt Ulus, açıldığı günden beri Ankara’nın önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiş; birçok sergiye, oturuma, söyleşiye, araştırmaya ve daha nicelerine ev sahipliği yapmıştır. Bir önceki sayımızda da Ulus ve çevresinin tarihi dokusundan bahsetmiştik ve gezmeniz için bir rota önermiştik; malum güzelliklerden kopamıyoruz. Eğer Ulus taraflarını keşfetmeye hala bir yolculuğa çıkmadıysanız, listenize Salt Ulus’u da mutlaka ekleyin.

Salt Beyoğlu, Salt Galata ve Salt Ulus hakkında daha detaylı bilgi almak ve gelecek programları takip edebilmek için saltonline.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YAZI Defne Işıklı
defne.isikli@tedu.edu.tr

GÖRSEL Didem Zeynep Ödemiş
dzeynep.odemis@tedu.edu.tr

0