BODRUM MİMARLIK KİTAPLIĞI

Her geçen gün gelişen ve zenginleşen, her adımınızda sizi etkileyen ve yüzünüzden eksilmeyecek bir tebessüme yol açan, zaman ve mekânın birbirine karıştığı, huzurun ve sessizliğin hakim olduğu farklı bir dünya. Temmuz 2015’de kapılarını açan, tarihi bir Bodrum evinde insanlara çalışma ve bilgiye ulaşma imkânı sunan özgün bir mimarlık kitaplığı… Binlerce özgün belge ve kitabı dokunarak inceleme ve okuma fırsatı bulduğunuz, yeni kapılar araladığınız bir dünya.
Eskiden mandalina bahçesine inşa edilmiş olan asırlık bir yapı kitaplarla yeniden hayat bulmuştur. Orijinaline zarar vermeden restore edilip mimarlık kitaplığına dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm hikâyesi 2014 yılında Bodrum’un merkezinde, Dünya Mimarlık Birliği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süha Özkan’ın önderliğinde başlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun, mimar, teorisyen ve öğretim görevlisi olan Süha Özkan, hem Türkiye hem de uluslararası ortamda birçok üniversite, kurum, mimari yarışma ve projelerde görev almış ve mimari tasarım üzerine dersler vermiştir. Uzun meslek hayatı boyunca biriktirdiği pek çok belge, kitap ve dokümanları, bu değerli ve eşsiz birikimini, herhangi bir kuruluşa bağışlamak veya satmak gibi kolay bir çıkış yoluna gitmek yerine, üst üste yığıldıkları bir depodan ve erişilemez olmaktan kurtarıp, en doğal çözümlerden biri olan onlarla birlikte yaşama, bu birikimleri herkesin erişimine sunma ve böylece yaşatma fikrini benimsemiştir. Bu sebeple, Süha Özkan bu asırlık yapıyı, birikimleri ve mimariye gönül verenler için satın almış, ona yeni bir soluk katmıştır. Bu sayede Türkiye’deki ilk-özel mimarlık kitaplığının öncüsü olmuştur.

“Emekli olduktan sonra en büyük servetimin kitaplarım olduğunu anladım. Herkes evine kitap alır, ben kitaplarıma ev aldım.” (Süha Özkan,2015)

Benim de geçtiğimiz yaz gitme fırsatı bulduğum ve en kısa zamanda tekrar gitmeyi iple çektiğim, giderken aklımda canlanan görüntüden çok farklı bir gerçekle karşılaştığım, her adımımda heyecanımın arttığı, zamanın farklı aktığı, taze, samimi ve huzurlu bir mekân. Burası, ilk defa gitmiş olsanız bile sanki her gün uğruyormuşsunuz hissi yaratan, bir süreliğine gerçek hayatla olan bağlantınızı kopardığınız, Bodrum’un sıcağından kaçtığınız ferah bir kitaplık. Bodrum Mimarlık Kitaplığı her ne kadar mimarlık öğrencileri, mimarlar ve mimariye ilgisi olanlara hitap etse de, her zaman herkese açıktır. Çeşitli araştırmalara ve söyleşilere ortam sunan, ziyaretçilerini buluşturan, sohbet ve tartışma ortamı yaratan, böylece her an gelişen ve geliştiren bir mekân olmuştur. Burası bir mimarlık kitaplığı olma amacı taşıdığından, mimari dışında farklı alanlara ait kaynaklar aradan çıkarılmış, daha sınırlı ve özel bir koleksiyona ev sahipliği yapması sağlanmıştır. İç mekânda, beyazın hâkimiyeti ve özgün taş dokunun ön plana çıkarılması doğal ve bir o kadar da samimi bir ortam yaratmıştır. Özgün taş duvarları gölgede bırakmayacak raf çözümleri getirilmiştir. Bu raflarda, Süha Özkan’ın sahip olduğu kaynakların yanı sıra, pek çok meslektaşı tarafından da kitaplığa armağan edilen kaynaklar yerlerini almıştır.
Mimarlığa adanmış olan bu özgün kitaplık, mimarlığa dair her türlü kitap, dergi, belge, makale ve özgün çizimlerin korunduğu, insanlara sunulduğu; amacına ulaşan ve hayata geçirilme heyecanını hala taşıyan, farklı bir dünyaya araladığınız dev bir kapıdır.

Referanslar:
http://www.bodrumarchitecturelibrary.org/
http://www.suhaozkan.info/tr/index.html
Yasemin K., Enginöz. “Bodrum Mimarlık Kitaplığı Üzerine” Mimarizm. Web. 3 Eylül 2015.
http://www.mimarizm.com/hobi/bodrum-mimarlik-kitapligi-uzerine_115988
Ayşenur, Tanrıverdi. “Bodrum Mimarlık Kitaplığı: Mimarinin Mutlulukla Bir İlgisi Olmalı” Arkitera. Web. 9 Ekim 2017. http://www.arkitera.com/gorus/1089/bodrum-mimarlik-kitapligi–mimarinin-mutlulukla-bir-ilgisi-olmali

YAZI Ayça Sarıbay/TEDÜ
ayca.saribay@tedu.edu.tr

GÖRSEL Cansu Damla Ural/TEDÜ
cdamla.ural@tedu.edu.tr

0